Közlemény
Háromhetes csoportos, konduktív foglalkozást szerveztek Nagyváradon speciális nevelési igényű gyermekek, központi idegrendszerű sérült felnőttek számára október 24 – november 11 között a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának szervezésében, Csuka Pál igazgató koordinálásával. A szállást és az ellátmány a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, a helyszínt a Nagyvárad-Rogériuszi Református Egyházközség biztosította. A 2014-ben beindult programot a magyar kormány és a Bethlen Gábor Alap finanszírozza. Korábban Nagyváradon két éve, a járvány előtt tartották az első felmérést és tanácsadást a Nagyvárad-ősi református gyülekezetben.
Az alkalmazott Pető-módszer Dr. Pető András nevéhez fűződik. Egyedülálló módszerének (konduktív pedagógiai módszer) alapgondolata az volt, hogy idegrendszerünk a károsodások ellenére is rendelkezik tartalékokkal, s ezek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók. A módszer eredményességét az adja, hogy a konduktor nem választja szét a mozgást, a beszédfejlesztést, az értelmi fejlesztést, a koordinációt, hanem mindenre odafigyel, ugyanakkor a csoportdinamikát is hatékonyan felhasználják. A 48 országban sikerrel alkalmazott holisztikus módszer az első szellemi hungarikum, kizárólag a Semmelweis egyetemen oktatják. Romániában Illyefalván van kihelyezett képzés, amelyre felvételit is hirdetnek a következő esztendőben.
Ft. Csűry István püspök az egyházkerületi székházban köszöntötte Csuka Pál igazgatót, akivel a program további részleteiről egyeztettek. A tervek szerint negyedévente térnének vissza. A foglalkozás ingyenes. Jelentkezni és érdeklődni a Diakónia Keresztyén Alapítvány nagyváradi fiókjának igazgatójánál, Dénes Évánál lehet a 0740-613770 telefonszámon.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Tájékoztatási Szolgálata