Könyvajánló
2024 karácsonya előtt egyházkerületünk múltjának egy-egy aspektusát taglaló egyháztörténeti munkák jelentek meg Debrecenben, a Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltárának tudományos kiadványsorozatában (XXVIII. és XXIX. kötetek).
Dr. Zsigmond Attila lelkipásztor-egyháztörténész (Fugyi) „Akadémita lelkipásztorok a szilágyi traktusban (16.század–1821)” c. kötete a Szilágyságban egykor működött, külországbeli akadémiákon tanult református lelkipásztorokat sorjázza. A bevezetőben olvasható általános áttekintést egy, a kötet törzsanyagát kitevő adatbázis követi, amely 114 peregrinus lelkész életútját rajzolja meg a levéltári és nyomtatott források alapján.
Emődi András levéltáros (KRE) „Kollégiumok, legátusok és szupplikánsok a 18. század derekától 1848-ig, bihari egyházközségi számadásokban” c. munkája mintegy harminc parókiális levéltár gazdasági iratainak feldolgozását követően a következő kérdésekre keresi a választ: Az ünnepi legátusok fogadása, a diák seniorok és szolgadiákok segélyezése, a rektorok fizetése anyagilag mit jelentett? Mely kollégiumok szupplikáns diákjai látogatták a bihari parókiákat? Milyen összegekkel és egymáshoz viszonyítva milyen arányban támogatták az egyes gimnáziumokat és kollégiumokat az egyházközségek? Mit tudhatunk meg a terményekben kiszolgáltatott segélyekről? Összességében mekkora anyagi áldozat volt az egyes egyházközségek részéről a kollégiumok segélyezése?