Lámpás Alapítvány: A tájékoztatás védelemnyújtás
A projekt bemutatása
"A tájékozott személy védett személy" – A kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem megelőzésében bevált jó gyakorlatok bemutatása az Európai Hálózaton keresztül
HOME/2010/ISEC/AG/THB-009
A megvalósítás időtartama: 2011. június 7. – 2013. június 6.
A projektet megvalósítja a Romániai Egyházak Ökumenikus Egyesülete – AIDRom, ökumenikus szervezet, melyet öt tagegyház alkot, képviseltetve ezeket mind etnikai mind felekezeti szinten is, együttműködve három másik szervezettel:
-"Lampas" Alapítvány, Nagyvárad, Románia
- Verein für Internationale Jugendarbeit Landesverein Württemberg, Sttuggart, Németország
- Diakonisches Werk Bremen, Németország
A projekt küzd a kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem ellen, mely az egyik legdrámaibb megsértése az emberi jogoknak és az egyik legjobban jövedelmező bűnözői tevékenység napjainkban.
A szexuális kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem problémáját már felismerték néhány éve: bűnüldözési törvényeket léptettek életbe, valamint kezdeményezéseket tettek az áldozatok azonosítására és az áldozatok szociális támogatásának biztosítására és az igazságszolgáltatási rendszerhez (mind a büntető-, mind a polgári jogban) való hozzáférésre.
A tevékenységek végrehajtási időszaka 24 hónap. A tanácsadó központok négy városban találhatók (Jászvásár, Nagyvárad, Stuttgart, Bréma) és a kérelmező székhelyén (Bukarest).
Általános célkitűzés:
A projekt általános célja a kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem elleni küzdelem az EU interdiszciplináris köz- és civil társadalmi hálózat létrehozásán keresztül és egy többnyelvű kiadvány kidolgozása a bevált jó gyakorlatokról a kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem megelőzésében, az áldozatok azonosításában és támogatásában.
Specifikus célok: a tudatosság növelése a munkavállalók / munkáltatók között a munkavállaló státuszát és az illegális munka kockázatait illetően; tanácsadás a potenciális áldozatok számára; információs prospektusok kidolgozása a munkaadók / állásközvetítők számára amelynek az a célja, hogy megakadályozza és kezelje az emberkereskedelmet olyan területeken mint a mezőgazdaság / építkezés / házimunka; négy tanácsadó központ megerősítése, melyeknek célja az információ szolgáltatás a munkaerő migrációról és prevenciós tevékenységek lebonyolítása a kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem veszélyeiről; többnyelvű kiadvány kidolgozása a bevált gyakorlatok népszerűsítésére a kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem megelőzéséről, az áldozatok azonosításáról és támogatásáról.
Mik a szándékaink?
A projekt láthatóvá teszi a meglévő jó gyakorlatokat, vizsgálja az átruházhatóság lehetőségét más országokra és vitákat rendez az EU- ban e témában, mint például az emberkereskedelem-ellenes nap alkalmával egy nagyszabású európai konferencia szervezésével. Az eredményeket és a legjobb gyakorlatok példáit összegezni fogja egy többnyelvű kiadványban.
Reméljük, hogy ezen keresztül hatékonyan hozzájárulunk a projekt fő céljához: a kényszermunka céljából folytatott emberkereskedelem elleni harc általános céljához egy EU interdiszciplináris köz-és civil hálózat létrehozásán keresztül és többnyelvű kiadványok kidolgozásán keresztül, melyek a legjobb gyakorlatokat népszerűsítik a megelőzésben, az emberkereskedelem áldozatainak azonosításában és segítésében.
A projekt egy együttműködési mechanizmust igyekszik létrehozni különböző szereplők között: egyházak, szakszervezetek, civil szervezetek, állami intézmények, figyelembe véve a tavalyi EU emberkereskedelem elleni nap ajánlásait. Ebből a szempontból a projekt innovatív megközelítést hoz azáltal, hogy tevékenységeibe bevonja az Egyházat, a szakszervezetek és az állami intézmények képviselőit.
Elena Timofticiuc,
Projekt Manager
Az Európai Unió által nyújtott pénzügyi támogatások felhasználásával megvalósuló program "Bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem"
Európai Bizottság Belügyi Főigazgatóság